środa, 3 grudnia 2014

„Ciekawostki energetyczne ”

Człowiek na różnych etapach rozwoju wykorzystywał różne źródła energii. Początkowo była to siła jego mięśni, później nauczył się wykorzystywać ogień, siłę wiatru i wody oraz energię zwierząt pociągowych.
W dobie rewolucji przemysłowej zapotrzebowanie na energię gwałtownie wzrosło. W jej początkowym okresie podstawowym źródłem było drewno, a od połowy XIX do połowy XX wieku węgiel kamienny. Od połowy ubiegłego stulecia gwałtownie zaczęło rosnąć znaczenie ropy naftowej, która jest obecnie najważniejszym surowcem energetycznym, natomiast w ostatnim trzydziestoleciu bardzo szybko wzrasta znaczenie gazu ziemnego.
Energia – zdolność do wykonania określonej pracy.
Rodzaje energii: np. mechaniczna, elektryczna, cieplna, słoneczna, jądrowa, itd.

Zasoby tych surowców wcześniej czy później wyczerpią się. Ocenia się, że najdłużej, bo jeszcze przez prawie 220 lat, będzie można korzystać ze złóż węgla, o wiele krócej – ponad 60 lat – trwać będzie eksploatacja gazu ziemnego, zaś ropy naftowej wystarczy jeszcze na około 30-40 lat.


Źródła energii dzielą się na dwie zasadnicze grupy: nieodnawialne (surowce, które po wykorzystaniu ulegają rozkładowi należą do nich paliwa kopalne (tj. węgiel, ropa naftowa) oraz energia jądrowa), odnawialne (energia wiatrowa, wodna, słoneczna, geotermiczna (geotermalna) oraz biomasa). 

Nieodnawialne źródła energii: Do atmosfery usuwane są zanieczyszczenia, które zatruwają środowisko, zwiększają efekt cieplarniany, powodują kwaśne deszcze i stwarzają problemy zdrowotne. Środowisko zostaje zanieczyszczone popiołami i żużlem. W razie katastrofy podczas transportu morskiego ropy naftowej, następuje zanieczyszczenie wód oraz zniszczenie flory i fauny. Klimatolodzy biją na alarm. Spośród wszystkich paliw kopalnych, najmniejsze zagrożenie dla środowiska stwarza gaz ziemny.
Źródła energii są nieodnawialne, więc w końcu ulegną wyczerpaniu. Zapotrzebowanie na energię ciągle rośnie i to budzi coraz większy niepokój.

Odnawialne źródła energii: Są czyste ekologicznie, nie emitują trujących gazów i substancji, ale zmieniają krajobraz naturalny. Często są drogie w uruchomieniu, nie zawsze mogą być w pełni eksploatowane, np. energia wody – zależna od opadów deszczu. Istnieje konieczność zalania dużych obszarów i przesiedlenia ludzi. Niszczenie naturalnych siedlisk lądowych dla roślin i zwierząt. Powodują lokalne zmiany klimatyczne.

Czy  zwracacie uwagę na zużycie energii w swoich domach. Co ma największy wpływ na zużycie energii w domu? A może przeanalizujecie wykres?  


Ponad  80% całej zużywanej obecnie energii jest marnotrawione z powodu mało skutecznych silników, pieców i innych urządzeń grzewczych oraz w wyniku niewłaściwego projektowania i izolowania budynków.
Dużą rolę w „ marnowaniu” energii odgrywa niewłaściwe jej użytkowanie.
 Marnotrawstwo energii prowadzi do nadmiernej eksploatacji źródeł energii.  Musimy więc nauczyć się tak gospodarować energią, aby zminimalizować jej straty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz